Ana içeriğe atla

Enstitü Müdürü'nün Mesajı

TED Üniversitesi, beş fakültesinin farklı bölümlerinin katkısıyla birçok alanda tezli ve/veya tezsiz yüksek lisans programı ve klinik psikoloji alanında bir doktora programı sunmaktadır. Sunulan programların tümü akademik veya profesyonel yaşamın odağında yer alan güncel ihtiyaçlara yönelik olarak tasarlanmış olup, bu alanlarda kendilerini geliştirerek uzmanlaşmayı hedefleyen lisans mezunlarının mutlaka değerlendirmesi gereken alternatifler olarak öne çıkmaktadır.  

Lisans öğrenimlerinin son aşamalarında olan öğrencilere ve lisans öğrenimlerini tamamladıktan sonra farklı alanlarda deneyim kazanmış tüm adaylara lisansüstü öğrenime devam etmelerini ve lisans öğreniminde edindikleri genel bilgi birikimini, ilgi duydukları bir alanda veya konuda uzmanlaşmalarına fırsat tanıyacak lisansüstü dereceyle zenginleştirmelerini kuvvetle öneriyoruz.  Yüksek lisans eğitimi ile ülke ve dünya yazınına katkı yapabilecek, eleştirel düşünebilen, yerel, ulusal ve küresel gelişmeleri okuyabilen, edindiği bilgi ve birikimi farklı kariyer alanlarında uygulayabilecek bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Lisansüstü mezunların, hem profesyonel dünyada aranan çalışanlar olarak konumlandırılacağına, hem de kişisel yaşamlarına daha özgün ve yaratıcı düşünebilen bireyler olarak devam edeceklerine inanıyoruz.  

Lisansüstü öğrenimin bir yaş grubuna veya hayatın belirli bir dönemine özgü olmadığı görüşündeyiz. TED’in köklü eğitim geçmişinin bir uzantısı olarak TED Üniversitesi’nde, tıpkı lisansta olduğu gibi lisansüstü programlarda da çok yönlü bir öğrenim deneyimi sunuyoruz.  Öğrencilerimizin kendi araştırmalarından veya birbirlerinin bilgi, bulgu ve deneyimlerinden öğrenmeleri, bulgularını yayınlayarak yazına katkı sağlamaları, yürütülen projelerde görev alarak öğretim üyeleriyle birlikte çalışmaları, TEDÜ’de lisansüstü öğrenci olmanın sunduğu fırsatların yalnızca bir kısmıdır. Lisans derecesine sahipseniz veya bir lisans programının son yılındaysanız, programlarımızı inceleyin. Kendinize uygun bir program bulacağınızı ümit ederiz. Bununla birlikte yeni programlar sunmak için çalışmalarımızın sürmekte olduğunu da bilmenizi isteriz. 

Seçeceğiniz programın başvuru koşulları için programın ilgili web sayfasını kontrol etmelisiniz. TEDÜ’de lisansüstü öğrenim ücretli olmakla birlikte tezli programlarda burs olanakları sunulmaktadır. Tezli programlara başvuru yapmak için ALES sınavına girmeniz gerekmektedir. Uluslararası adaylar ALES yerine seçecekleri programın tercihine göre GRE veya GMAT sınavlarını da alabilirler. Programlarımızın çoğu tamamen İngilizce öğretim yapmaktadır. İngilizce dil yeterliliği, İngilizce Dil Okulu tarafından belirli zamanlarda açılan İngilizce Yeterlik Sınavı (İYS) veya eşdeğerliği kabul edilen sınavlar yoluyla değerlendirilmektedir. Son üç yıldır öğrenimlerini İngilizcenin anadil olarak konuşulduğu bir ülkede sürdürmüş olanlar dışındaki tüm adayların İngilizce dil yeterliklerini geçerli bir sınav puanıyla belgelendirmeleri istenir.  

Programlarımızı inceleyin, hedeflerinizle örtüşen programlara başvuru yapmaktan çekinmeyin, sorunuz olursa bizlerle iletişime geçin. Amaçlarınızı gerçekleştirmenize yardım etmeyi isteriz.

Doç. Dr. Mehmet R. Taner 

TED Üniversitesi Lisansüstü Programlar Enstitüsü Müdürü