Ana içeriğe atla

Enstitü Müdürü'nün Mesajı

 
 
Photo 1

Prof. Dr. Ayça Tekin-Koru

Enstitü Müdürü 

Sevgili öğrenciler, hoş geldiniz!

Her yeni dönem, yeni başlangıçların işaretidir. Dolayısıyla, bu yarıyıla başlarken, hem hâlihazırda bizimle olan hem de aramıza yeni katılan öğrencilerimize içten selamlarımı iletmek istiyorum.

TED Üniversitesi’nin kurucu öğretim üyelerinden biri olarak, yıllar içinde artık dostum haline gelmiş değerli meslektaşlarımla birlikte üniversitemizin gelişimine katkı sağlamış olmayı hep bir ayrıcalık olarak gördüm. Zira, öyle sanıyorum ki, kolektif olarak gösterilen olağanüstü sorumluluk bilinci ve özveri, bu üniversitenin geldiği yerde önemli bir rol oynadı.

Benzer bir biçimde, bir zamanlar sizin yerinizde olan bir lisansüstü programlar öğrencisi olarak da muhakkak ki yalnız değildim. Akademik yolculuğumda, bana kılavuzluk eden hocalarımın, akranlarımın ve idari personelin teşvik ve yardımları olmasa belki de bugün burada olmazdım.

Dolayısıyla, izin verin, bu noktada bir tavsiyede bulunayım: Nerede olursanız olun merakınızı törpüleyen değil cesaretlendiren insanlarla birlikte olun. Proaktif olun; kendi destek ekosisteminizi kendiniz oluşturun ve sürdürülebilir kılın. Unutmayın ki, TEDÜ'ye nereden, hangi yollarla gelmiş olursanız olun, burada kuracağınız ilişkiler, bir bilim insanı, bir profesyonel ya da bir dünya vatandaşı olma yolunuzda, kişisel ve akademik düzeyde kimliğinizi şekillendirmede size yardımcı olacaktır.

Dikkat çekmek istediğim bir diğer nokta, özellikle pandemiden sonra lisansüstü eğitimde önemli bir dönüşüm yaşandığı gerçeğidir. Bu da, aslında, araştırma ve bilimde yenilikçi düşüncelerin ve çığır açıcı buluşların hızlandığı bir dönemde programlarımızda eğitim aldığınızın kanıtıdır. Dolayısıyla, TEDÜ Lisansüstü Programlar Enstitüsü’nde sizden beklentimiz çeşitli disiplinlerde ve disiplinlerararası alanlarda bilimin ilerlemesine katkıda bulunmanız ve günümüzün çeşitli zorluklarına yeni çözümler geliştirmenizdir. Yenilikçi bir ruh ile toplumsal kapsayıcılığı ve sürdürülebilir uygulamaları önceleme sorumluluğunu hisseden tüm lisansüstü öğrencilerimizin TEDÜ'nün "Uluslararası kariyere açılan kapı" sloganını gerçekleştirmede önemli bir rol oynayacağından eminiz.

Bu çerçevede, TEDÜ Lisansüstü Programlar Enstitüsü olarak, her bireyin kendi alanında ilerlemesine ve yüksek etkili temel veya uygulamalı araştırmalar yapmasına olanak tanıyan bir atmosfer sağlamayı kendimize amaç edinmiş bulunuyoruz. Vizyonumuz, her öğrenciye akademik/profesyonel gelişimlerinde destek sağlamak ve tüm çeşitlilik biçimlerini teşvik etmektir. Bu yönde pek çok girişimimiz halen aktif olarak devam etmekte olup, atılması gereken diğer adımlar konusunda ise tempolu bir çalışma takvimi ile ilerlenmektedir.

Sözlerimi bitirirken, ister hâlihazırda ister aday bir TEDÜlü olun, her birinize tek tek şimdiden hoş geldiniz diyor ve sizleri üniversitemizin dinamik ve gelişen ortamında sunduğumuz fırsatları keşfetmeye davet ediyorum. TEDÜ Lisansüstü Programlar Enstitüsü bünyesindeki yüksek lisans ve doktora programlarımızın bir parçası olmayı düşünen adaylara, web sitemizi ve diğer TEDÜ platformlarını incelemelerini ve mümkün olan en kısa zamanda kampusumuzu ziyaret etmelerini tavsiye ediyorum.

 

En içten dileklerimle,

Prof. Dr. Ayça Tekin-Koru